• Çobanoğlu Zeki Bey Caddesi Halim Alanyalı İş Hanı No 7 / 308 Konak İzmir
  • 0 542 421 75 85
  • Çobanoğlu Zeki Bey Caddesi Halim Alanyalı İş Hanı No 7 / 308 Konak İzmir
  • 0 542 421 75 85

Çağdaş Eğitim Kooperatifleri Toplantısı ve Bursa ÇEK İnceleme ve Ödül Töreni Gezisi

BURSA’da Çağdaş Eğitim Kooperatifleri (ÇEK) Ortak Toplantısı yapıldı. Toplantıyı Bursa ÇEK ev sahipliği yaparken İzmir Çağdaş Eitim Kooperatifi (İZÇEK) , Çanakkale Eğitim Kooperatifi ve Mersin Eğitim Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanları ve üyeleri katıldı.

Toplantı 3 mart 1924 yılında çıkarılan devrim yasalarının, “Eğitim ve Öğretim Birliği” yasasının yıldönümünde yapılan ÇEK Ödül Törenleri programı dahilinde 2 mart günü yapıldı.
Milli Eğitim Sistemimizin genel durumu ve eğitimdeki fırsat eşitsizlikleri üzerinde görüşmeler ve değerlendirmelerde bulunuldu. ÇEK lerin önemi ve gerekliliği konusunda görüş birliği oluştu. Bu süreci hızlandırmak ve dayanışma içinde yaygınlaştırmak için daha sık bir araya gelmeyi ve en kısa sürede bir üst birlik oluşturmak için çalışmalarda yapılması kararlaştırıldı.
Toplantıya İZÇEK olarak Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SEYREK, Sayman Şahap Cesur, Yazman üye Halil GEZER ve Yönetim Kurulu Üyeleri Özgür KAPLAN ve Prf. Dr. Ömer Lütfi DEĞİRMENCİ katılmıştır.
İZÇEK ortaklarının ve ortak üye olmak düşüncesinde olanların Bursa ÇEK okullarını görmesi, başarılı uygulamaları değerlendirmeleri için 21 kişilik gurup gezisi de organize edilmiştir. Ana okulu, yurtlar ve orta öğretim kurumlarında incelemelerde bulunulmuş ve başarılı çalışmalara yerinde görülmüştür. Akşam da eğitim ödülleri törenine katılınmıştır.
Bursa ÇEK Yönetim kurulu Başkanı Buğra KÜÇÜKKYALAR törende yaptığı konuşmada, ÇEK 13. Eğitim Ödülü'nün verildiği bu anlamlı gecede hep birlikte olunmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
3 Mart 1924 tarihinde çıkarılan yasaların, devrimlerin gerçekleşmesinde altyapıyı oluşturduğunu anlatan Küçükkayalar, her şeyin temelinde eğitim olduğu düşüncesi ile kurulan ve çalışmalarını bu felsefe ile sürdüren Çağdaş Eğitim Kooperatifi'nin tüm eğitim kurumlarının başında 3 Mart ibaresi bulunduğunu, her yıl verilen eğitim ödül törenlerinin de bu tarihte yapıldığını anımsattı.
95 yıllık süreçte eğitim ve öğretim ile ilgili önemli bir yol alınmasına rağmen, hala atılması gereken çok adım, kat edilmesi gereken çok mesafe olduğunun altını çizen Küçükkayalar, bazı konularda ilerleyeceğimiz yerde geri gittiğimize işaret etti.
Küçükkayalar, çağı yakalayamayan, ülkemizi ileri götüremeyen eğitim programlarının yarattığı olumsuzlukları, PISA sınav sonuçları ve uluslararası saygın kuruluşların açıkladığı raporlarla ortaya çıktığını söyledi.
Bilim insanlarına, sanatçılara, yazarlara, gazetecilere değer verilmesi ve korunup kollanılması gerektiğinin altını çizen Küçükkayalar, karşıt düşüncede olanların fikirlerini, açıklamalarını özgürce söylemesi ve tartışması gerektiğini vurguladı.
Küçükkayalar, demokratik özgürlükler ve prensipler çerçevesinde konuşarak ortak paydalarda buluşulması belirterek, "Birbirimize körü körüne karşıt olmamalı, bunu keskinleştirip bir yaşam felsefesi haline getirmemeliyiz, hoşgörülü olmayı bırakmamalıyız" dedi.
Törenin ardından sanatçı Pınar Ayhan "Orada Duruverseydi Zaman" isimli müzikali sahneledi. Cumhuriyetin ilk yıllarını ve Köy Enstütüleri sürecini anlatan oyun, salonu dolduran izleyicilerle birlikte izlendi.
Bursa da eğitim yolunda büyük bir başarı yaratan, bir çok gence eğitim fırsatı yaratan ÇEK ailesine, Bizlere mükemmel ev sahipliği ile güzel anılar yaşatan, gelecek için UMUT VEREN ÇEK YÖNETİCİLERİNE, ORTAKLARINA, ÇALIŞANLARINA VE ÖĞRENCİLERİNE TEBRİK VE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
İZÇEK
YÖNETİM KURULU